Jednoduché řešení

Přijdou Vám klasické záhony přízemní a nudné? Věčné ohýbání a sklánění také není nic příjemného. Účinným a snadným řešením může být takovýto vyvýšený záhon. Nejen, že dodá Vaší zahradě originalitu, ale také Vám ušetří námahu s věčně ohnutými zády. Takto vytvořený záhon nosí s sebou další výhody: semínka plevelů lítají nízko u země, tudíž do záhonu nevylétnou a nemusíte trávit čas zbytečným pletím.

Založení vyvýšeného záhonu je nejlepší nechat na konec sezóny a ihned na začátku té další již můžete začít pěstovat.

Nejlepší materiál pro stavbu záhonů je dřevo. Samozřejmě čím kvalitnější dřevo, tím je i delší životnost konstrukce. Na funkčnost má vliv zejména to, že záhon se skládá z několika vrstev, které se přes zimu dobře rozloží.

Vrstvy jdoucí po sobě od spodu

  • 1.větvičky, dřevěná drť, kořeny rostlin
  • 2. zemina s travou
  • 3. listí, piliny nebo seno
  • 4. shnilé ovoce a zelenina či jiný organický odpad z kuchyně
  • 5. jednoletý hrubý kompost
  • 6. vyzrálý jemný kompost

Velikost není striktně daná, ale uvažujte prakticky. Abyste k rostlinám dobře dosáhli ze všech stran, stačí i prostor 100 x 100 cm nebo 120 x 80 cm. Obecně jsou tyto záhony vysoké asi do 50 cm, ovšem najdete i o výšce 1 m, tady již hovoříme o bezbarierových záhonech.

Na jaře, kdy se tyto vrstvy rozloží, stačí pouze dosypat zeminu. V takto založeném záhonu vydrží živiny většinou 4 roky, poté je záhon potřeba obnovit.

Záhony se nejlépe hodí pro pěstování zeleniny, neboť je náročná na živiny, a to zejména pro rajčata, dýně nebo okurky. Pokud chcete záhon pouze pro okrasu, můžete vysadit i rostliny okrasné nebo bylinky.

A nevýhoda? V záhonu nad úrovní půdy dochází k rychlejšímu vysychání zeminy, proto dbejte na potřebnou zálivku a povrch záhonu zamulčujte.